قطعا اگر در حال خواندن این متن هستید تجربه خرید طلا دارید و احتمالا قصد خرید آن را نیز دارید. اما چه نکاتی باید در خرید طلا رعایت شود؟ در قدم اول می بایست هدف خود را از خرید طلا تعیین کنید. به بیان دیگر باید مشخص کنید که خرید شما برای سرمایه گذاریست یا استفاده شخصی. همچنین اگر برای استفاده شخصیست برای استفاده در مجالس هست یا برای امور روزمره؟ بعد از تعیین کردن اهداف خود از خرید , مستلزم به رعایت نکاتی هستید که در صورت عدم رعایت آن , متحمل ضررهای مالی خواهید شد.

خرید برای سرمایه گذاری

اگر قصد شما از خرید طلا سرمایه گذاریست یکی از اصلی ترین اصول آن، خرید مصنوعات طلایی بدون نگین است. علت این امر، احتساب قیمت نگین های کارشده با فی طلاست. به بیان دیگر زمانی که این طلاها را خرید میکنید کل وزن طلا که شامل وزن نگین ها نیز می شود با فی طلا روز محاسبه شده و به فروش می رسد؛ اما هنگام فروش این طلاها وزن تمامی نگین های کار شده از وزن کلی کسر شده و خریداری میشود. رعایت نکردن این امر می تواند باعث وارد شدن ضررهای مالی به شما شود.
یکی دیگر از ارکان اصلی در زمینه سرمایه گذاری، خرید طلای بدون اجرت است. اما چگونه؟ آیا طلای بدون اجرت وجود خارجی دارد؟ اجرت دستمزدی ا‌ست که کارگاه برای ساختن مصنوعات طلا از فروشنده دریافت می کند، پس عملا طلای نو بدون اجرت امکان پذیر نیست. اما نکته اصلی این ماجرا چیست؟ طلای مستعمل یا دست دوم فاقد هرگونه مبلغ به عنوان دستمزد، کمیسیون و یا اجرت هست و بهترین انتخاب برای خرید طلا جهت سرمایه گذاریست. اما دلیل این امر چیست؟ هنگام خرید طلا نو دستمزد یا همان اجرت در قیمت طلا محاسبه می شود و در قیمت نهایی تاثیر قابل توجهی دارد اما هنگام فروش به دلیل مستعمل بودن طلا، مبلغ اجرت از قیمت آن کسر می شود. به همین دلیل خرید طلا نو به هیچ وجه برای سرمایه گذاری مناسب نیست و خرید طلا مستعمل بهترین گزینه برای شماست.

پیشنهاد ما

خرید برای استفاده روزمره

اگر قصد شما از خرید طلا استفاده روزمرگیست بهتر است از مصنوعات طلایی حفره دار و توری، به خصوص انگشتر‌های توری پرهیز نمایید. دلیل این امر کثیف شدن و ماندن مواد مایع و خمیری شکل میان حفره های آن هست. یکی دیگر از نکات اصلی که باید رعایت شود پرهیز از خرید مصنوعات طلا نگین دار برجسته است، زیرا ممکن است هنگام انجام امور روزمره، نگین برجسته آن به لبه های تیز اشیا برخورد کند و موجب آسیب دیدن طلا شود.

پیشنهاد ما

خرید برای هدیه

اگر به دنبال خرید طلا برای کودک یا نوزاد هستید بهترین گزینه می تواند سکه باشد. این انتخاب هوشمندانه باعث می شود سرمایه چشم گیری برای کودک بعد از رشد و بالغ شدن جمع شود. در کل خرید طلا برای نوزاد تا 15 ماهگی کاملا اشتباه است و ممکن است خطرات جانی برای کودک ایجاد می کند. اگر رسم خرید انگشتر برای کودک در خانواده دارید، وصل کردن انگشتر به دستبند به وسیله زنجیر طلایی و یا استفاده از انگشتر به عنوان مدال در گردنبند می تواند بهترین گزینه باشد. دلیل این امر خطرناک بودن بیش از حد انگشتر و امکان بلعیدن آن توسط نوزاد می باشد. در کل خرید طلا برای نوزاد حدالقل تا 15 ماهگی به خصوص مصنوعات طلایی ریز همچون انگشتر و گیره سر به هیچ وجه توصیه نمی شود. فراموش نشود سلامتی و امنیت اطفال تا 4 سالگی بر عهده شماست و هرگونه خطای والدین می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری داشته باشد.

پیشنهاد ما

خرید برای استفاده مجلسی

اگر قصد شما از خرید طلا استفاده از آن برای مجالس و دورهمی‌ها است، طلاهای همچون جواهرات سبک امرالدکات، که روی آن ها نگین کاری شده است می‌تواند جلوه درخشان تری به شما بدهد. همچنین باید به لباسی که به همراه آن به تن خواهید کرد را نیز در نظر بگیرید. برای مثال اگر لباس شما یقه بزرگی دارد بهتر است از سرویس های سنگین استفاده نمایید. اما اگر لباس شما پوشیده تر و یقه آن بلند باشد، بهتر است از گردنبند استفاده نکنید و ست گوشواره و دستبند بهترین مکمل برای شما خواهد بود.
همچنین اگر قصد استفاده از النگوهای آینه ای دارید بهتر است لباس هایی با رنگ روشن به تن کنید، زیرا این نوع از النگوها تصویر و رنگ اطراف خود را بازتاب می کنند. از این صورت هرچقدر رنگ لباس شما تیره‌تر باشد، جلوه بدتری خواهد داشت.

پیشنهاد ما